eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaKonferencje › Nowe trendy w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym
  • Tytuł:

    Nowe trendy w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym

  • Kategoria: Prawo
  • Cena: 700 + VAT PLN Teraz: 560 + VAT PLN
  • Termin: 2012-01-12 - 2012-01-12
  • Miejsce: / mazowieckie
  • Organizator: Wolters Kluwer SA

Konferencja poświęcona jest nowym rozwiązaniom Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu cywilnego: de lege lata i de lege ferenda. Zaprezentowane zostaną najnowsze nowelizacje Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu cywilnego oraz propozycje zmian
w przyszłości.

Uchwalając kodeks spółek handlowych nastąpiło dosyć „mechaniczne” przeniesienie przepisów o spółce jawnej z kodeksu handlowego do kodeksu spółek handlowych. Jednocześnie wprowadzono art. 8 – 10 k. s. h., które stanowią zupełnie nową jakość kodeksu. Powyższe, ale również usterki popełnione przy uregulowaniu poszczególnych spółek osobowych powodują konieczność zmian kodeksu.

Z kolei art. 299 k. s. h. (podobnie jak jego poprzednik – art. 298 k. h.) jest najbardziej „dyskutowanym” przepisem w całym kodeksie. Ilość orzeczeń, wypowiedzi doktryny, spór o charakter prawny, jak również ostatnie dyskusyjne propozycje zmian tego przepisu powodują być może konieczność nowelizacji, niekoniecznie zgodną z ostatnimi propozycjami.

Niewątpliwie istotnym jest również wyjaśnienie istoty implementacji dyrektywy 2009/109/WE zmieniającej dyrektywy Rady nr 77/91/EWG, 78/855/EWG oraz dyrektywę 2005/56/WE dokonanej ustawą ustawy z dnia 19 VIII 2011 r. o zmianie ustawy – kodeks spółek handlowych (Dz. U. 201 poz. 1182), odnoszącą się do wymogów sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek. Ta ostatnia ustawa usuwa również usterki legislacyjne poprzednich nowelizacji.

Jeden z referatów poświęcony będzie bardzo aktualnemu zagadnieniu odpowiedzialności odszkodowawczej za naruszenie obowiązków nabywców znacznych pakietów akcji spółek publicznych.

Do tego pakietu zagadnień dołączyć należy najnowszą nowelizację kodeksu cywilnego regulującą instytucję zapisu windykacyjnego.

Wydaje się, że jest to jedna z tych zmian w kodeksie cywilnym, która ma znaczenie fundamentalne, ale przy tym była ona rzeczywiście potrzebna.

Koordynator merytoryczny:
prof zw. dr hab. Andrzej Kidyba, Kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego UMCS w Lublinie


W programie konferencji:

09.30 Rejestracja uczestników

10:00 Otwarcie programu konferencji

10:10 Potrzeba nowelizacji przepisów dotyczących spółek osobowych
- potrzeba zmian w przepisach ogólnych Kodeksu spółek handlowych
- propozycje zmian w stosunku do spółki jawnej jako punktu odniesienia dla rozwiązań normatywnych regulujących pozostałe spółki osobowe
- nowelizacja przepisów o spółce partnerskiej i komandytowej
- wadliwe regulacje odnoszące się do spółki komandytowo-akcyjnej jako źródło kontrowersji i potrzeba ich zmian
prof zw. dr hab. Andrzej Kidyba, Kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego UMCS w Lublinie

10:40 Dokumenty elektroniczne i Internet w praktyce spółkowej a ochrona wspólników i wierzycieli – nowelizacja przepisów k.s.h. o łączeniu i podziale spółek
- tendencje „unowocześniające” ostatnich zmian w Dyrektywach prawa spółek
Zmiany w prawie wspólnotowym wskazują na dostrzeżenie nowoczesnych metod komunikacji oraz korzystania z narzędzi internetowych. Kierunek zmian wskazuje na zastępowanie klasycznego obiegu dokumentów stosowaniem środków już używanych w praktyce.
- konsekwencje unowocześnienia procedur łączeniowych i podziałowych
Proces łączenia i podziału „odrywa się” od fizycznego udziału wspólników w procesie poprzedzającym podejmowanie uchwał w sprawie łączenia (podziału). Publikacje elektroniczne (wykorzystanie stron internetowych) traktuje się na równi z udostępnianiem odpisów dokumentów.
- problem ochrony wierzycieli i wspólników – polepszenie czy pogorszenie?
Sytuacja wierzycieli w istocie nie uległa pogorszeniu, a przeciwnie ustawodawca wspólnotowy przy okazji zmian wzmocnił ich ochronę. Z punktu widzenia wspólników stan rzeczy w zakresie ich prawa do informacji w istocie nie uległ zmianie, a korzystanie z nowych narzędzi stanowi znaczne ułatwienie dostępu do danych ważnych z punktu widzenia procesów łączeniowych czy podziałowych.
prof. n. dr hab. Tomasz Siemiątkowski, partner w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy, prof. nadzw. w Katedrze Prawa Gospodarczego SGH

11:40 Cywilnoprawna odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. za zobowiązania spółki (art. 299 ksh) prof. UŁ dr hab. Aleksander Kappes, partner w kancelarii KKR Prawo i Podatki, Kappes, Kwiecień, Masłowski, Płachecki Adwokaci, profesor nadzw. w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Zakładu Spółek Handlowych UŁ.

12:40 Przerwa na lunch

13:40 Odpowiedzialność odszkodowawcza na naruszenie obowiązków nabywców znacznych pakietów akcji spółek publicznych
dr Maciej Mataczyński, radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

14:40 Zapis windykacyjny jako nowa forma rozrządzenia testamentowego
- istota zapisu windykacyjnego
- status zapisobiercy windykacyjnego a status spadkobiercy
- warunki ustanowienia zapisu windykacyjnego
- odpowiedzialność zapisobiorców windykacyjnych za długi spadkowe
dr Elżbieta Niezbecka, radca prawny, adiunkt w Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie

15:30 Podsumowanie konferencji i zakończenie


Koszt uczestnictwa:
700 zł + 23% VAT - podstawowy koszt udziału
560 zł + 23% VAT - koszt udziału dla użytkowników SIP LEX (cena uwzględnia rabat 20% od ceny podstawowej)

Cena obejmuje:
Certyfikat udziału uprawniający do zdobycia punktów szkoleniowych wymaganych przez OIRP, ORA
Wyżywienie: serwis kawowy i lunch
Materiały

Szczegółowe informacje:
Agnieszka Rożko - Kierownik ds. szkoleń
tel. 22 535 83 23
e-mail:

Więcej informacji na stronie:

Edukacja

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: