eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaKonferencje › Patentowanie produktów leczniczych – szansa czy zagrożenie dla innowacyjności?
  • Tytuł:

    Patentowanie produktów leczniczych – szansa czy zagrożenie dla innowacyjności?

  • Kategoria: Inne
  • Cena: 1 800 + VAT PLN Teraz: 1 600 + VAT PLN
  • Termin: 2012-10-04 - 2012-10-04
  • Miejsce: / mazowieckie
  • Organizator: Pharma Review Sp. z o.o.

Zapraszamy do udziału w konferencji „Patentowanie produktów leczniczych – szansa czy zagrożenie dla innowacyjności?”, która odbędzie się w dniu 4 października 2012 roku,
w hotelu Marriott, Al. Jerozolimskie 65/79 w Warszawie.

Podczas konferencji prawnicy kancelarii TaylorWessing, europejskiego eksperta
w dziedzinie patentowania i life sciences, postarają się przybliżyć Państwu zasady oraz zalety patentowania leków w Polsce i Europie.

Model innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy, obecnie jest uznawany za wzorcowy przez władze Unii Europejskiej i większość rozwiniętych krajów świata. Przy czym,
o sukcesie takiej polityki decyduje głównie aktywność i zaangażowanie przedsiębiorców oraz instytucji naukowo-badawczych.

W 2010 r. w Polsce dokonano tylko 3430 zgłoszeń wynalazków, przy czym wśród piętnastu podmiotów, które w 2010 r. uzyskały najwięcej patentów pojawiają się jedynie cztery podmioty komercyjne. Dla porównania, do Niemieckiego Urzędu Patentowego (DMPA) w roku 2010 wpłynęło 59245 zgłoszeń patentowych, a w pierwszej piętnastce podmiotów, które zgłosiły najwięcej patentów są prawie sami przedsiębiorcy.

Co więcej, liczba wszystkich patentów pozostających w mocy w Polsce na dzień
31 grudnia 2010 r. wynosiła jedynie 18174, z czego aż 12345 stanowiły patenty europejskie.

Jakie znaczenia dla branży life sciences ma system ochrony patentowej? Na liście World's Best-Selling Medicines pojawiają się prawie wyłącznie leki, które są lub były objęte ochroną patentową. Bezsprzecznie, to właśnie monopol na ich wytwarzanie i sprzedaż zadecydował o ich komercyjnym sukcesie.

Świat prawa patentowego, tak jak i rynek leków, podlega ciągłym zmianom. Wbrew obiegowej opinii także produkty generyczne mogą być chronione patentami, jeśli spełnią przesłanki zdolności patentowej, np. ze względu na innowacyjną metodę wytwarzania. Co więcej, jak dowodzi praktyka, nie wszystkie patenty chroniące „innowacyjne” leki na taką ochronę zasługują, a ich unieważnienie otwiera nowe komercyjne możliwości.

W kontekście wyżej przedstawionych informacji, pojawiają się pytania – czy niska ilość zgłoszeń patentowych oznacza, że Polska jest krajem w którym nie warto uzyskać aż 20-letniego monopolu na innowacyjne rozwiązanie? a także czy ostatnie zmiany w praktyce patentowej wpłyną pozytywnie na działalność podmiotów z branży farmaceutycznej?


Koszt udziału:
1600 zł netto do 20 września 2012
1800 zł netto po 20 września 2012

Szczegółowe informacje:
MediPharma Institute Sp zo.o.
tel.: 22 887 36 60
faks: 22 636 36 63
e-mail:

Więcej informacji:

Edukacja

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: