eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaKonferencje › V Ogólnopolska konferencja: Rachunkowość i podatki 2007

Cel:
Kongres ma na celu rozwiązanie praktycznych problemów w stosowaniu prawa bilansowego i podatkowego. Podczas spotkania przedstawimy często występujące w praktyce problemy oraz zaprezentujemy ich rozwiązania, które w różnych opracowaniach są niejednoznaczne i budzą wątpliwości. Zwrócimy uwagę między innymi na prawidłowe rozwiązanie kwestii ustalania wartości godziwej, kursów wymiany walut obcych, fuzji, podziałów i przejęć, instrumentów finansowych, rezerw i rozliczeń międzyokresowych. Przedstawimy Państwu również najważniejsze zmiany w podatkach bezpośrednich, które weszły w życie od 1 stycznia 2007 roku, a także planowaną nowelizację ustawy o podatku VAT. Wysłuchane prelekcje oraz dyskusja z wybitnymi wykładowcami, praktykami pomogą rozwiązać najistotniejsze problemy na gruncie ustawy o rachunkowości, rozwiązań międzynarodowych oraz prawa podatkowego.

Prowadzący

dr Andre Helin
posiada duże doświadczenie w badaniu sprawozdań finansowych MSR/MSSF, prezes zarządu BDO Numerica, managing partner, biegły rewident, State Authorized Public Accountant. Jeden z nielicznych zagranicznych audytorów posiadających uprawnienia polskiego biegłego rewidenta. Jako uznany autorytet i ekspert w dziedzinie auditingu, rachunkowości i finansów jest cenionym wykładowcą, autorem wielu artykułów i podręczników m.in. "Fuzje i przejęcia przedsiębiorstw", stanowiących standard w polskiej rachunkowości.

Anna Bernaziuk
członek zarządu, audit partner w BDO Polska, biegły rewident. Posiada doświadczenie jako główny księgowy i dyrektor ekonomiczny w jednostkach gospodarczych. Jest znanym i cenionym wykładowcą w zakresie rachunkowości, współautorem książki "Sprawozdanie finansowe według znowelizowanej ustawy o rachunkowości"

dr Zdzisław Fedak
Biegły rewident, były wieloletni dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów. Redaktor naczelny miesięcznika ?Rachunkowość?, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, przewodniczący Komisji ds. Standardów Rewizji Finansowej Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, członek Komitetu Standardów Rachunkowości działającego przy Ministrze Finansów.

Bożena Lisiecka - Zając
biegły rewident, przez blisko 12 lat Dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów (1990 – 2000). Zajmowała się dostosowaniem polskiego prawa bilansowego do standardów międzynarodowych. Autor wielu publikacji z zakresu rachunkowości, doświadczony i ceniony wykładowca. Członek krajowych i międzynarodowych organizacji zawodowych

dr hab. Ewa Walińska
doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego; współautorka m.in. pierwszego w Polsce tłumaczenia międzynarodowych standardów rachunkowości; projektów dotyczących rachunkowości zarządczej, polityki rachunkowości oraz Planów Kont w wielu czołowych polskich przedsiębiorstwach. Autorka ponad 200 artykułów i współautorka 22 pozycji książkowych z dziedziny rachunkowości.

dr Ewa Śnieżek
pracownik Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, doświadczony wykładowca i autor publikacji z zakresu rachunku przepływów pieniężnych. Uczestniczyła w przygotowaniu Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1 "Rachunek Przepływów Pieniężnych"

Agnieszka Wencel
asystent-doktorant w Katedrze Rachunkowości UŁ (Wydział Zarządzania), doświadczony wykładowca na szkoleniach z zakresu rachunkowości zarządczej i finansowej; stały współpracownik Centrum Controllingu i Analiz Ekonomicznych Sp. z o.o.; praktyk z dziedziny rachunkowości finansowej i zarządzania podatkami. Konsultant i współtwórca wielu projektów z zakresu rachunkowości zarządczej i finansowej. Autor i współautor ponad 20 publikacji z zakresu rachunkowości finansowej i zarządczej.

dr Przemysław Kabalski
Adiunkt w Katedrze Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca Polski-amerykańskiego Centrum Zarządzania przy UŁ oraz podyplomowych studiów rachunkowości przy UŁ. Członek komisji Rachunkowości Zarządczej i Controllingu Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów z zakresu rachunkowości zarządczej i finansowej m.in. ?Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, a ustawa o rachunkowości ? podobieństwa i różnice?, praca zbiorowa pod redakcją A. Jarugowej, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2004 r.

Katarzyna Iwuć
pracownik Działu Audytu BDO Numerica, ekonomistka, absolwentka wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Posiada wiedzę i praktyczną znajomość zagadnień z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości

Rafał Iniewski
radca prawny, Przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan. Specjalista w zakresie prawa podatkowego, finansów i government affairs. Współpracownik Baker & McKenzie. W latach 2003-2005 dyrektor Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan. Kierował kilkudziesięcioma dużymi projektami z zakresu prawa podatkowego zarówno w zakresie stosowania jak i tworzenia prawa. Był zatrudniony jako ekspert w Ministerstwie Finansów jako koordynator prac związanych z przygotowaniem zmian do ustaw podatkowych

Iwona Lulkiewicz
Doradca podatkowy, manager BDO Numerica, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła podyplomowe studia z rachunkowości i finansów na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz podyplomowe studia z zakresu podatków w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Studiowała również architekturę na Politechnice Poznańskiej. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w referacie podatków pośrednich Izby Skarbowej w Poznaniu, kancelarii prawnej oraz BDO Numerica. Uczestniczyła w wielu audytach podatkowych oraz due diligence. Wykładowca specjalizujący się w podatku VAT. Autor opinii prawnopodatkowych oraz publikacji na łamach „Gazety Prawnej” m.in. z zakresu VAT, podatków dochodowych, procedury podatkowej i egzekucyjnej.

Andrzej Dmowski
tax consultant BDO Numerica, prawnik, absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczenie zawodowe z zakresu prawa gospodarczego zdobywał pracując w kancelariach prawnych oraz urzędach państwowych. Wiedzę z zakresu prawa podatkowego pogłębiał pracując w korporacji należącej do tzw. „wielkiej czwórki”. Specjalizuje się w rozliczeniach transakcji między podmiotami powiązanymi – transfer pricing, oraz zagadnieniach dotyczących pochodnych instrumentów finansowych.

Program

Dzień 1

9.30 – 10.00 rejestracja, poranna kawa

10.00 – 10.30
przedstawiciel Ministerstwa Finansów
Nowelizacja ustawy o rachunkowości mająca wejść w życie od 1 stycznia 2008 roku.

10.30 – 11.45
dr Andre Helin
1. Najważniejsze aspekty związane z ustalaniem wartości godziwej:
a) istota wartości godziwej,
b) metody ustalania wartości godziwej w sprawozdaniu finansowym.
2. Informacja na temat ryzyka operacyjnego i finansowego w sprawozdaniu finansowym.

11.45 - 12.10 przerwa kawowa

12.10 – 13.40
dr Przemysław Kabalski
1. Wybrane praktyczne problemy wyceny bilansowej:
a) wycena transakcji z odroczoną płatnością,
b) problemy ustalania wartości godziwej,
c) zastosowanie wartości bieżącej i wartości oczekiwanej.

13.40 - 14.10 lunch

14.10 – 15.10
dr Ewa Śnieżek
1. Rachunek przepływów pieniężnych w polskiej praktyce rachunkowości:
a) definicje, podziały, metody: bezpośrednia i pośrednia,
b) klasyfikacja zdarzeń gospodarczych do działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej,
c) zasady ustalania pozycji sprawozdania (w świetle ustawy o rachunkowości i Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1), informacja dodatkowa do rachunku przepływów pieniężnych.
2. Informacje o przepływach pieniężnych w analizie kondycji finansowej i zdolności płatniczej jednostki.

15.10 – 16.30
Katarzyna Iwuć
Instrumenty Finansowe – najważniejsze problemy.
1. Ujęcie instrumentów finansowych w księgach rachunkowych.
2. Wbudowane instrumenty pochodne, zasady wydzielania.
3. Rachunkowość zabezpieczeń:
a) wymogi formalne i dokumentacyjne,
b) modele zabezpieczeń.
4. Ujawnienia w sprawozdaniach finansowych:
a) MSR 32 "Instrumenty finansowe - ujawnienia i prezentacja",
b) nowy MSSF 7 "Instrumenty finansowe - ujawnienia" (obowiązujący od 1 stycznia 2007 r.).

Wieczorem zapraszamy na kolację oraz przedstawienie teatralne


II dzień

9.30 – 10.00poranna kawa

10.00 – 10.30
dr Zdzisław Fedak
Oczekiwane kierunki rozwoju rachunkowości w Polsce.

10.30 – 11.45
Bożena Lisiecka – Zając
1. Transakcje w walutach obcych – zasady rozliczania w prawie bilansowym i podatkowym:
a) klasyfikacja różnic kursowych,
b) ujęcie zdarzeń gospodarczych wyrażonych w walucie obcej wg ustawy o rachunkowości,
c) moment powstania różnic kursowych,
d) różnice kursowe w prawie podatkowym.

11.45 – 12.10 przerwa kawowa

12.10 – 13.30
Anna Bernaziuk
1. Rachunkowość grup kapitałowych, fuzji i przejęć:
a) obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych jednostek powiązanych,
b) połączenie jednostek gospodarczych i jego skutek według:
- ustawy o rachunkowości,
- międzynarodowych standardów rachunkowości.
c) szczególne przypadki przejęć i fuzji:
- przejęcie odwrotne,
- przejęcie w ramach grupy kapitałowej,
- przejęcie bez zaangażowania kapitałowego.

13:30 - 14:00 lunch

14.00 – 15.00
Agnieszka Wencel
Aktywa obrotowe, rozrachunki i inwestycje niefinansowe w kontekście UoR, a MSR - kwalifikacja, wycena i prezentacja:
1. Zapasy:
a) koszt wytworzenia, a niewykorzystane moce produkcyjne,
b) utrata wartości zapasów przeznaczonych do dalszego wykorzystania,
c) utrata wartości zapasów przeznaczonych do zbycia,
d) prezentacja informacji w sprawozdaniach finansowych.
2. Rozrachunki:
a) wycena bilansowa rozrachunków krótko i długoterminowych,
b) rozrachunki walutowe – ujęcie początkowe,
c) klasyfikacja i kwalifikacja rozrachunków w pozycjach bilansu.
3. Inwestycje w aktywa niefinasowe:
a) klasyfikacja inwestycji o charakterze niefinansowym.
b) wycena bilansowa i prezentacja informacji w sprawozdaniu finansowym.

15.00 – 16.00
dr hab. Ewa Walińska
Zobowiązania, rezerwy, rozliczenia międzyokresowe bierne:
1. Klasyfikacja zobowiązań.
2. Zasady tworzenia.
3. Skutki finansowe rozwiązania
4. Wpływ na wycenę produktów i usług.
5. Skutki podatkowe


III dzień specjalny

Podatki 2007 – aktualny stan prawny oraz planowane zmiany.

9.30 – 10.00 poranna kawa

10.00 – 10.30
Rafał Iniewski
Zmiany w polskim systemie podatkowym na tle podatkowych procesów harmonizacyjnych w UE.

10.30 – 13.30
Iwona Lulkiewicz

11:45 - 12:10 przerwa kawowa
Najważniejsze planowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług.
1. Podatek naliczony – nowe zasady odliczenia.
2. Ograniczenia odliczenia podatku naliczonego.
3. Zwroty podatku – nowe zasady, nowe terminy.
4. Korekty faktur i deklaracji.
5. Rozliczenie podatku od importu towarów – możliwość rozliczania VATu importowego w deklaracji celnej.
6. Nowe zasady opodatkowania wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami - magazyny konsygnacyjne
7. Obowiązek podatkowy – nowe zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego.
8. Kwartalne rozliczenie podatku.
9. Nowe reguły dotyczące wybranych podatników – rozliczenie ryczałtowe.

13.30 – 14.00 lunch

14.00 – 16.00
Andrzej Dmowski
Podatek dochodowy od osób prawnych.
1. Nowe zasady rozpoznania przychodów podatkowych.
2. Nowe zasady rozpoznania kosztów uzyskania przychodów.
3. Zmiany w zakresie kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.
4. Nowe zasady ustalania podatkowych różnic kursowych.
5. Zmiany w zakresie amortyzacji podatkowej.
6. Zmiany w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.


Koszt uczestnictwa w całej konferencji:

  • - jednej osoby 1790 zł,
  • - dwóch lub więcej osób z jednej firmy 1690 zł/os.

  • W wybranych 2 dniach konferencji:
  • - jednej osoby 1490 zł,
  • - dwóch lub więcej osób z jednej firmy 1390 zł/os.

  • W dniu specjalnym:
  • - jednej osoby 740 zł/os.

Cena obejmuje:
Cena obejmuje:

  • uczestnictwo w zajęciach,
  • materiały konferencyjne,
  • przerwy kawowe i lunch,
  • udział w kolacji oraz przedstawieniu teatralnym.

Informacje i zgloszenia
Norbert Saks
tel. 022 543 17 00
fax 022 543 16 01


Krzysztof Kadlec
tel. 022 543 17 04
fax 022 543 17 84


Edukacja

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: